Sigara

Sigara; tehlikeli salgın bir hastalık, eroin ve kokain kadar ciddi bağımlılık yapan bir maddedir. Hasta bireyler, bağımlı insanlar ve sağlıksız bir toplum oluşmasına doğrudan etki eder.

Sigara ile ilgili bazı ilginç sorular ?

 • Sigaradan dolayı üretici firmalar dışında kâr eden kuruluşlar var mı?
 • Gelişmiş ülkeler, niçin kendi ülkelerinde hızla sigara içme yasaklarını artırırken, sigara endüstrilerini gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelere kaydırıyorlar?
 • Bu kadar kişiyi öldürebilen, yasal olarak kullanılabilen başka bir kitle imha silahı olabilir mi?
 • Hangi uyuşturucu ya da ölümcül maddeyi en yakın bakkaldan sadece birkaç lira  ödeyerek alabiliriz?
 •  Çarşı veya pazardan aldığımız hangi ürünün üzerinde kullanma talimatına uygun bir şekilde tükettiğinizde sizi öldürür uyarısı var?

Bütün bu soruların cevaplarını ve sigara ile ilgili istatistikleri düşündüğümüzde ne kadar ciddi bir düşmanımız olduğunu anlayabiliyoruz.

Sigara ile ilgili Gerçekler

Sigara Bağımlılığı

Sigarayı Bıraktığınızda

Tütün, DSÖ tarafından mental ve davranışsal bozukluklara yol açan psikoaktif bir madde olarak tanımlanmıştır. Eroin ve kokain kadar ciddi bağımlılık yapabilmektedir. Bu bağımlılığın sosyal, psikolojik ve fİzyolojik olmak üzere üç komponenti vardır. Sigaraya başlanması ile bu alışkanlığın devam ettirilmesini sağlayan etkenler birbirinden farklıdır. Sosyal ve ailesel faktörler sigaraya başlanmasında en önemli etkenlerdir. Aile bireylerinin ve yakın arkadaşların sigara içimi ile sigaraya başlanması arasında kuvvetli bir ilişki saptanmıştır. Sigara içiminin devam ettirilmesinde ise özellikle nikotin eksikliğine bağlı gelişen fizyolojik bağımlılık başta olmak üzere, psikososyal ve genetik faktörler önem kazanmaktadır. Nikotin yüksek derecede bağımlılık yapan bir maddedir ve beyin üzerinde eroin ve kokaine benzer etkilere yol açmaktadır. Üzüntü, stres, sevinç, öfke gibi psikolojik durumumuzu etkileyen durumlar ve çay, kahve içmek, sohbet etmek gibi gündelik aktivitelerimiz ile sigara içimini bağdaştırmak, sigara içiminin sürdürülmesinde etkili olmaktadır. İkizler üzerinde yapılan çalışmalar da genetik özelliklerin sigara içimine % 35 – 68 oranında etkisi olduğunu göstermiştir. İçilen sigara miktarı, bırakabilme oranları, sigara içiminden etkilenme derecesinin belirlenmesinde genetik özelliklerin etkisi de vardır. Bütün bu özelliklerinden dolayı sigara içmeyi deneyenlerin büyük bir kısmı YAKLAŞIK YARISI bağımlı olmaktadır. Günümüz tedavi yöntemleri ile sigara içenlerin ancak % 40-45’ı sigarayı bırakabilmektedir. Bırakma oranının düşük olması, bilimsel olarak kanıtlanmamış yöntemlerle çalışan merkezlerin artmasına neden olmuştur. Unutulmamalıdır ki her 100 kişiden 5 ile 10’u sigarayı kendi isteğiyle bırakabilmektedir. Sigarayı bıraktırma poliklinikleri gereklidir ama sigara ile mücadelede tek başına yeterli değildir. sigaraya hiç başlanmamasının sağlanması daha anlamlı bir önlem olarak gözükmektedir.

Sigara bırakmayı düşünüyorsanız, önce kendiniz deneyin.

Sigarayı Bırakmak için:

Sigara bırakmayı düşünüyorsanız, önce kendiniz deneyin

 • bırakmak için bir gün belirleyin
 • aile ve iş çevrenizdeki kişilere sigarayı bırakacağınızı söyleyin ve onların desteğini isteyin
 • fazla zaman geçirdiğiniz yerlerde (araba-ev) sigara içmeyin.
 • nikotin eksikliğine bağlı ortaya çıkabilecek sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü gibi yakınmalarınızın birkaç hafta içinde  oldukça azalacağını unutmayın .
 • sigara içimini tetikleyebilecek stresli durumlar, alkol kullanımı ve ya arkadaş çevresi gibi faktörlere karşı hazırlık yapın
 • düzenli egzersiz yapın
 • Bir sigaradan birşey olmaz demeyin. bırakma sürecinde içeceğiniz bir sigara bile başarısızlığa yol açabilmektedir
 • Stresle mücadele etmek için sağlıklı yöntemler bulun. uğraşmaktan keyif aldığınız hobilerinize zaman ayırın.
 • Canınız çok fazla sigara istediğinde hemen yapacak bir şeyler bulun, örneğin bir arkadaşınızı arayın, yürüyüşe çıkın , yemek yapın vb.
 • Bırakma sürecinde bir kez başarısız olsanız bile yeni denemelerde şansızın artacağını unutmayın.

Sigaraya hiç başlamamak için:

Sigaraya hiç başlanmaması için;

 • devlet , sağlık bakanlığı, milli eğitim bakanlığı politikalarının sigara konusunda eğitici ve yasaklayıcı faaliyetler içermesi
 • aile içinde çocukların,bu tehlikeye karşı ciddi bir biçimde bilinçlendirilmesi
 • sigara içen anne baba teyze hala dayı amca gibi kişilerin kendilerini örnek alabilecek çocuklarının, yeğenlerinin yanında sigara içmemeleri (unutmayın ki çocuklar çevresinde gördükleri faaliyetleri deneyebilir, ya da bilinçaltına “annem, teyzem amcam da içtiğine göre o kadar da zaralı olamaz ya da belki bir gün ben de deneyebilirim düşüncesi” işleyebilir)
 • sigaranın aslında eroin kokain kadar tehlikeli olduğunun farkına varılması ve insanların  bu şekilde biribirlerini uyarmaları (yak bir tane birşey olmaz denmemeli…)

Sigarayı Bıraktığınızda:

20. dakikada

Nabız, kan basıncı, vücut ısısı normale döner.

24. saatte

Kanda karbonmonoksit gazı hızla azalır. 2 hafta – 3 ay sonrasında Efor kapasiteniz artar.

Öksürük azalır ve 3 ay içinde kaybolur.

Balgam miktarı 2 haftada yarı yarıya azalır.

Soluk alıp vermeniz kolaylaşır.

Koku ve tat alma duyularınız iyileşir.

Bağışıklık sisteminiz güçlenmeye başlar.

Kendinizi daha dayanıklı ve güçlü hissetmeye başlarsınız.

Diş ve parmaklarınızdaki sarı lekeler kaybolur.

1. yılda

Kalp krizi geçirme riskiniz ilk günlerden itibaren azalmaya başlar,1 yılın sonunda risk %50 azalır.

Beyin kanaması ve bacaklardaki damar hastalığı riski %30 – 50 oranında azalır.

Kronik bronşit ve amfizem (KOAH) gibi solunum yetmezliğine yol açabilen akciğer hastalıklarının ortaya çıkması engellenir. İlerleyen yıllarda solunum fonksiyonları iyileşir.

5. yılda

Ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası kanseri riski yarı yarıya azalır.

10. yılda

Felç olma riskiniz 5 – 10 yıl içinde hiç sigara içmemiş olanlarla aynı düzeye iner.

Akciğer kanseri, ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası, böbrek, pankreas kanseri riski azalır.

15. yılda

Koroner damar hastalığı ve kalp krizi riski, hiç içmeyenlerinkiyle aynı olur.
 
Üzülerek belirtmek isterim ki, bu metni incelediğiniz dönemde (yaklaşık 10 dakika) 60 kişi sigaraya bağlı gelişen hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmiştir.